„ Esame skirtingi, būkime kartu“

„ Esame skirtingi, būkime kartu“

Tokiais žodžiais Klaipėdos rajono  Pedagoginės psichologinės tarnybos darbuotojos rajono ugdymo įstaigų ir visą Klaipėdos rajono bendruomenę pakvietė į akciją, skirtą  prasmingai  paminėti Pasaulinę autizmo supratimo dieną. Juk kas 15 minučių visame  pasaulyje tėvai išgirsta diagnozę: „Jūsų vaikas turi autizmo spektro sutrikimą“. Balandžio 2-oji – būtent  ta diena, kai visuomenė raginama aktyviai plėsti supratimą apie autizmo spektro sutrikimą  turinčių žmonių pasaulį, padėti jiems bendrauti, gauti visokeriopą paramą ir pagalbą kasdieniniame gyvenime. Taigi akcijos tikslas ir buvo  kuo daugiau žmonių supažindinti su šį sutrikimą turinčių žmonių savitumu, jų  pomėgiais, išskirtiniais gabumais ir  subtiliu gebėjimu bendrauti.

Pirmiausia akcijos organizatoriai pasiūlė veiklą ugdymo įstaigoms – atlikti kūrybinius darbus, t.y. piešiant, fotografuojant, naudojant kompiuterinę grafiką ar kitaip įprasminti palaikymo, padrąsinimo žodžius, palinkėjimus pagal akcijos temą ,,Esame skirtingi, būkime kartu“. Žinoma, prieš tai dalyviai buvo raginami susipažinti su autizmo spektrą turinčių žmonių kitoniškumu ir ne vienam tai turbūt buvo gerokai naujas pažinimas.  Akcijoje dalyvavo net 17 grupių, klasių iš skirtingų Klaipėdos rajono ugdymo įstaigų.  Labai džiugu, kad akcijos dalyvius nusprendė palepinti picerija-kepyklėlė „Ievos skanėstai“ ir UAB „Minė“. Ačiū jiems už saldžias dovanas sakė mažieji dalyviai!

 Kaip pastebėjo akcijos organizatorės, vaikų darbeliai stebino ne tik išmoningumu, bet ir nuoširdumu,  tolerancija. O balandžio 4 dalyviai, bet ir visi mūsų bendruomenės nariai, kuriuos ši tema sudomino, buvo pakviesti į baigiamąjį renginį Gargždų ,,Minijos‘‘ kino teatre, kur buvo rodomas filmas „Kaip „Titanikas“ mane išgelbėjo“. Už galimybę nemokamai pažiūrėti šį filmą akcijos organizatoriai nuoširdžiai dėkoja savo draugams ir bendražygiams – Klaipėdos r. švietimo centrui. Labai dėkingi ir Gargždų kino teatrui „Minija“, kuris atsisakė uždarbio dėl svarbaus tikslo.

 Atėję į filmą svečiai buvo pasitikti linksma muzika, savanoriai iš skirtingų Gargždų mokyklų visus  vaišino spragėsiais, PPT specialistės draugiškai šnekučiavosi su  tėveliais ir vaikais,  atsakydamos į juos dominančius klausimus. Tai buvo puiki proga pabendrauti ir pabūti kartu. Renginį pradėjo Pedagoginės psichologinės tarnybos direktorė ir jautriais žodžiais iš knygos „…O mano brolio vardas -Tomas“ pakvietė būti tolerantiškais, atjaučiančiais ir supratingais. Prieš filmo peržiūrą autizmo spektrą sutrikimą turinčių vaikų mama Jūratė pasidalino  savo išgyvenimais, patirtimi ir patarimais, kaip bendrauti su  šį sutrikimą turinčiu vaiku, pasidalino džiaugsmais ir iššūkiais, kuriuos atneša kitoks vaikas į šeimą.

Nemažą minčių antplūdį sukėlė ir dokumentinis filmas „Kaip ,,Titanikas‘‘ mane išgelbėjo“,   sukurtas pagal tikrą istoriją. Tai pasakojimas apie  islandų berniuką, kurio aistra istoriniam laivui ,,Titanikas“ tapo jo raktu į sėkmę. Būtent susižavėjimas LEGO  ir viskuo, kas susiję su ,,Titaniku‘‘, padėjo išvystyti jo išskirtinius gebėjimus ir talentą. Šis filmas atskleidė dar menkai pažįstamą  autistiškų vaikų pasaulio matymą ir jų pačių norą ištrūkti iš autizmo gniaužtų. Po filmo peržiūros pakalbinta žiūrovė Lina patvirtino, jog  ši tema tikrai yra „labai aktuali, nes tokių žmonių daugėja ir  reikia mokytis juos suprasti ir priimti“.  Asta sakė, jog „šį filmą turėtų pamatyti visi, nuo jauno iki seno, nuo vadovo iki darbininko“. Renginyje dalyvavusi moksleivė Gabrielė dalinosi, kad šis filmas jai „padėjo labiau suprasti autistiškus  žmones ir neabejotinai  sustiprino tolerancijos siekį“.

Akciją organizavusios Klaipėdos rajono  Pedagoginės psichologinės tarnybos darbuotojos akcentavo,  jog siekė atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad  vis tik daugiausia streso patiria tokius vaikus auginantys  tėvai. Tai patvirtina ir atlikti moksliniai tyrimai, kurie  leidžia suprasti, koks svarbus yra visuomenės supratingumas, dėmesys ir palaikymas.  Jos tikisi, kad  drauge paminėta Pasaulinė autizmo supratimo diena ir  išjausta gėrio galia palietė žmonių širdis ir nepaliko abejingų. Svarbiausia, jog būdami skirtingi gebėtume vieni kitus suprasti ir būti kartu.

Diana Daugėlaitė, Gargždų ,, Vaivorykštės‘‘ gimnazijos IIIa klasės mokinė, renginio savanorė