Kodėl vaikams reikia atostogų?

 

Kiekvienas žinome, kad darželis – tai saugi vieta vaikui, kurioje jis mokosi laikytis grupės susitarimų, pritapti tarp bendraamžių, rasti draugų, kasdieną įgyja naujų žinių apie pasaulį ir jį supančią aplinką. Mokslo metai, prasidėję rugsėjo pirmąją, tęsiasi iki vasaros. Artėjant vasarai neretai tėvams kyla klausimas – ar leisti vaiką į darželį visą vasarą, ar visgi sudaryti sąlygas vaikui praleisti atostogas kartu su savo šeimos nariais ar seneliais?

Vaikui darželio lankymas prilygsta mūsų, suaugusiųjų, kasdieniniam darbui, juk jam kiekvieną rytą tenka anksti keltis, ne visada savo noru keliauti į ugdymo įstaigą, kurioje visą dieną vyrauja vaikiškas šurmulys, aiškūs reikalavimai ir griežta dienotvarkė, kurios tenka laikytis visiems darželio ugdytiniams. Todėl neabejotinai vaikams, kaip ir mums suaugusiems, reikalingos atostogos – nerūpestingos dienos, kurių metu galima ilgiau pamiegoti, vėliau pusryčiauti, valgyti namuose ruoštą maistą, patinginiauti arba veikti tai, ką norisi. Žinoma, labai svarbu, kad atostogaujantis vaikas dienas leistų ne prie televizoriaus, kompiuterio ar telefono, o turėtų galimybę užsiimti kuo įvairesne veikla, patirtų naujų įspūdžių. Tačiau tam nereikia specialiai suplanuotų atostogų kitoje šalyje, juk kartais fantazijos nestokojančiam vaikui atostogos pas močiutę kaime gali prilygti ir kruopščiausiai suplanuotai kelionei. Būtų nuostabu, jeigu atostogaujantis vaikas turėtų galimybę laisvas nuo darželio dienas leisti kartu su šeimos nariais, juk kiekvienam vaikui svarbu bendrumo jausmas su šeima ir laikas kartu.

Moksliniai tyrimai rodo, kad buvimas kartu su šeima laisvalaikio metu, smagiai leidžiant laiką, suteikia galimybę vaikams pasijusti labiau vertinamiems, priimtiems. Atsiribojimas nuo įprastos rutinos skatina bendravimą, vaikai yra labiau linkę atsiverti. Kokybiškai praleistas laikas kartu, sudaro sąlygas dalintis nauja patirtimi, kuri gali padėti sustiprinti vaiko savivertę ir pasitikėjimą savimi. Laikas praleistas su šeima suteikia vaikams galimybę lavinti socialinius įgūdžius namuose, natūralioje aplinkoje, leidžia patirti susietumo ir bendrystės jausmą. Pavyzdžiui, stalo žaidimai gali padėti vaikams išspręsti konfliktus ir pasiekti abipusį supratimą. Neabejojama, kad bendrų malonių prisiminimų kūrimas kartu, padeda stiprinti šeimos ryšį. Vaikui svarbu turėti laiką, kada jis gauna visą – nedalomą artimųjų dėmesį, taip jis gali pasijusti mylimas ir svarbus.

Kartais tėvai nerimauja, kad vaikas, pripratęs prie darželio lankymo, po atostogų su šeima ir artimaisiais nebenorės grįžti į jį. Svarbu suprasti, kad atostogos vaikams reiškia pasikeitusį gyvenimo ritmą, todėl grįžus į įprastą darželio rutiną gali iškilti tam tikrų adaptacijos iššūkių, ko pasėkoje susitarti su vaiku gali būti sunkiau. Natūralu, kad ir mums suaugusiems po atostogų reikia laiko vėl „įsivažiuoti“ į darbus, to paties galime tikėtis ir iš mažojo darželio lankytojo. Atostogoms einant į pabaigą, svarbu su vaiku pasikalbėti, kiek dienų liko iki darželio lankymo pradžios. Galbūt nukeliauti iki darželio, apžiūrėti jo teritoriją. Siekiant sėkmingo vaiko grįžimo į darželį, būtų naudinga, kad atžala turėtų galimybę likusias atostogų dienas žymėti kalendoriuje, taip psichologiškai nusiteikdamas atostogų pabaigai ir grįžimui į darželį. Be to daželio lankymas ištisus metus dar negarantuoja noro lankyti darželį. Nors vasaros metu darželyje vaikams yra ne mažiau smagu negu mokslo metų eigoje, tačiau esant mažesniam vaikų skaičiui darželio grupės yra jungiamos, todėl vaikui įprasta grupės aplinka pasikeičia, taip pat keičiasi ir grupės mokytojos bei vaikai, visa tai vaikui gali kelti stresą ir nenorą keliauti į darželį.

Siekiant, kad rugsėjį naujus mokslo metus vaikas pradėtų pailsėjęs, svarbu sudaryti sąlygas jo tinkamam poilsiui vasarą. Jeigu Jums kyla nerimas arba klausimai dėl vaiko elgesio ar emocinės savijautos, kviečiame kreiptis į darželyje dirbantį psichologą arba į Klaipėdos rajono pedagoginę psichologinę tarnybą.

 

 

Naudota literatūra:

  • Jones, C. (2017) „What are the benefits of spending quality time with your kids“
  • Rider, A. (2018) „Spending quality time with your child is worth more than quantity“
  • Cole, J. (2011) „A research review: the importance of families and the home environment“
  • https://www.eacs.wa.edu.au/2019/03/importance-family-time/.

 

Parengė Klaipėdos rajono pedagoginės psichologinės tarnybos psichologės Eglė Strazdauskienė ir Toma Imbrasienė